Vodka pasta med pancetta

400 g pasta, Rigatoni

1 dl tomatpuré

2 dl grädde

0.75 dl vodka

½ dl olivolja

50 g osaltat smör

2 schalottenlökar

3 vitlöksklyftor

50 g parmesan

1 tsk chiliflakes

1 tsk torkad oregano

Färsk basilika

160 g pancetta

Gör så här:

1. Värm upp olivolja och smör på medelvärme. Finhacka all lök. Låt lök och vitlök gå mjuk och glansig på låg värme i olivoljan.

2. Tillsätt tomatpuré, oregano och chiliflakesen och låt gå på medelvärme tills den karamelliserats ordentligt, rör om då och då. Tillsätt vodkan och skrapa loss det som eventuellt bränt fast, sänk värmen till lågt. Tillsätt grädde.

3. Koka samtidigt pastan. Efter ca 5 min tar du 1/2 dl pastavatten och tillsätter gradvis till såsen går ihop med grädden. Rör samtidigt som du häller, fortsätt tills det är en jämn och fin sås, dra av från värmen.

4. I separat stekpanna knaperstek pancetta.

5. När pastan är al dente sparar du ca 1 dl pastavatten. Tillsätt pasta och parmesan till såsen, rör om tills osten smält, tillsätt eventuellt pastavatten om såsen blir för tjock, den ska vara jämn och glansig.

6. Servera med knaperstekt pancetta, finriven parmesan och färsk basilika.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s